Fizykoterapia


Wykonujemy zabiegi fizykoterapeutyczne z pomocą nowoczesnego sprzętu:

Terapia polem magnetycznym o zmiennej częstotliwości

Pole magnetyczne działa na organizm ludzki poprzez zwiększenie aktywności cząsteczek i przyspieszenie metabolizmu komórek. Poza tym rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza krzepliwość krwi oraz zdolność płytek krwi do zlepiania się i zwiększa wychwytywanie tlenu. Umożliwia leczenie schorzeń ortopedycznych (złamań kości, zwichnięć, skręceń, osteoporozy, choroby zwyrodnieniowej stawów, uszkodzeń mięśni, więzadeł), neurologicznych (nerwobólów, migren, bólów fantomowych) , układu krążenia (nadciśnienia tętniczego, zaburzeń w krwioobiegu obwodowym) oraz dermatologicznych (oworzodzeń, zmian troficznych, infekcji skóry i tkanek miękkich).

Laseroterapia

W fizykoterapii wykorzystuje sie niskoenergetyczne promieniowanie laserowe - biostymulacyjne, które działa na poziomie komórkowym, powodując przyspieszenie przemiany materii, wzrost aktywności biologicznych, zwiększenie syntezy kolagenu i białek. Ze względu na szerokie spektrum działania laser może byc wykorzystany do leczenia w wielu dziedzinach - w medycynie sportowej, ortopedii, reumatologii, neurologii i dermatologii. Ze względu na brak efektu cieplnego można go stosować także w stanach ostrych.

Ultradźwięki

Ultradźwiękami określa się drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granice słyszalności ucha ludzkiego. Podczas ekspozycji na ultradźwięki w tkankach dochodzi do pobudzenia regeneracji, przyspieszenia gojenia się ran, zwiększenia jej elastyczności, rozluźnienia mięśni, czego rezultatem jest działanie przeciwbólowe. Zastosowanie ultradźwięków do wprowadzania do organizmu leków nazywa się fonoforezą.

Terapia światłem

Terapia światłem podczerwonym, ma na celu rozgrzanie skóry i tkanki podskórnej w obszarze objętym zabiegiem.Promieniowanie podczerwone dostaje się głęboko pod skórę, dzięki czemu pobudzony zostaje układ krwionośny.Powoduje to wzmożone ukrwienie, naczynia krwionośne rozszerzają się, w wyniku czego dochodzi do polepszenia odżywienia tkanek i szybszego eliminowania czynników szkodliwych. Terapię wykorzystuje się w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów, zapaleń stawów,mięśni i nerwów, przykurczów, bólów mięśniowych.

Krioterapia miejscowa

Krioterapia miejscowa, z użyciem par ciekłego azotu, pozwala na miejscowe schłodzenie części ciała pacjenta przez kontakt ze strumieniem zimnej pary azotu o temperaturze ok. -150 st. C do -80 st. C. Nawiew parami ciekłego azotu uśmierza ból, zmniejsza napięcie mięśniowe, obrzęki oraz procesy zapalne. Zabieg stosuje się m.in. w schorzeniach reumatycznych, urazach narządu ruchu, dyskopatiach, zmianach zwyrodnieniowych.

Elektroterapia

Prądy DD - zwane inaczej prądami Bernarda, powstają w wyniku prostowania prądu sinusoidalnego zmiennego o częstotliwości 50 Hz. Wykazują działanie przeciwbólowe i przekrwienne, stosowane są najczęściej w zespołach bólowych, chorobach zwyrodnieniowych stawów, nerwobólach, stanach po urazach narządu ruchu.

Jonoforeza jest zabiegiem z użyciem prądu stałego, który pomaga wprowadzić do organizmu przez skórę substancje aktywne zastosowanego leku. Zabiegi jonoforezy stosuje się w leczeniu stanów zapalnych, przy zwyrodnieniu stawów, uśmierzaniu bólu, w zabiegach mających na celu obniżenie napięcia mięśni.

Prądy interferencyjne, zwane prądami Nemeca, są prądami o średniej częstotliwości. Działają głównie na tkanki położone głębiej i w zależności od zastosowanej częstotliwości wykorzystywane są do stymulacji lub relaksacji mięśni, łagodzenia bólu.

Prąd TENS - system przezskórnej stymulacji nerwów, jest prądem impulsowym, wykorzystywanym głównie do przewlekłej terapii przeciwbólowej oraz do stymulacji mięśni. Wykorzystywany w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów, zespołów bólowych, nerwobólów.

Elektrostymulacja jest zabiegiem mający na celu wywołanie reakcji motorycznej mięśnia lub grupy mięśni. Efekt ten może być osiągnięty dzięki dostatecznie szybkiej zmianie natężenia prądu zarówno stałego jak i zmiennego o różnej częstotliwości, szerokości oraz kształcie impulsu.Typowym wskazaniem do elektrostymulacji są zaniki mięśniowe po unieruchomieniu stawów i uszkodzeniu nerwów.

Prąd Traberta - Ultra Reiz, jest prądem impulsowym prostokątnym, wywołującym skurcze tężcowe mięśni szkieletowych, a w ich następstwie dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśniowego. Uśmierza również ból, dzieki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu zespołów bólowych, bólów mięśniowych oraz w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Prąd Kotza - rosyjska stymulacja, jest prądem impulsowym średniej częstotliwości. Służy do pobudzania mięśni zanikających z powodu unieruchomienia oraz do treningu mięśni zdrowych w celu zwiększenia ich siły.

WSPÓŁPRACA