Masaż
Masaż:
- klasyczny
- leczniczy
- drenaż limfatyczny
- masaż twarzy
Polecamy również masaż:
- stawowy
- sportowy
- kosmetyczny
- odchudzający
- segmentarny
- relaksacyjny
Masażem klasycznym nazywamy zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki stawowe i więzadła, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy. Masaż klasyczny charakteryzuję się 7 technikami wykonywanymi w odpowiedniej kolejności: głaskania, rozcierania, wyciskania, ugniatania, oklepywania, wstrząsania i wibracji.
Masaż leczniczy to metoda terapii polegająca na dostarczaniu choremu organizmowi bodźców mechanicznych. Istotą wszelkich tego typu zabiegów jest przekształcenie energii mechanicznej masażu na energię impulsów elektrycznych, co ma doprowadzić do miejscowego usuwania objawów choroby. Masaż leczniczy rozgrzewa mięśnie, poprawia krążenie, przyspiesza przemianę materii. Przeprowadza się go zwykle jako wsparcie rehabilitacji oraz w celu łagodzenia zaburzeń psychicznych.
Drenaż limfatyczny polega na stymulacji układu limfatycznego poprzez specjalistyczne ruchy, techniki powodujące udrożnienie, przepychanie limfy w odpowiednim rytmie, kierunku, sile oraz cyklu. Znajduje zastosowanie przy usuwaniu obrzęków kończyny górnej po mastektomii, przy obrzękach kończyn dolnych.
Masaż twarzy stosowany jest w celach profilaktyczno – pielęgnacyjnych. Działa pobudzająco na układ krążenia, co przyczynia się do lepszego odżywienia i dotlenienia skóry i mięśni, a co za tym idzie do poprawy jakości skóry. Masaż pełni rolę delikatnego peelingu ponieważ złuszcza warstwę rogową naskórka. Wykorzystywany jest również w celach leczniczych do normalizowania napięcia mięśni twarzy po porażeniach nerwów.
Masaż stawowy centryfugalny to zabieg leczniczy stosowany po takich urazach jak: stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia, a także po urazach elementów okołostawowych (więzadła, ścięgna, torebki stawowe, kaletki maziowe, mięśnie). Stosuje się go w dwóch etapach po ustąpieniu obrzęku i stanu zapalnego. Masaż stawowy centryfugalny powoduje podwyższenie temperatury oraz przekrwienie masowanej okolicy, wpływa na zmniejszenie objawów bólowych, zwiększenie warunków odżywczych elementów okołostawowych, jak również powierzchni stawowych.
Masaż sportowy jest jednym z ważniejszych elementów odnowy biologicznej, która stanowi integralną część treningu sportowego. Masaż wykonany przed wysiłkiem jest uzupełnieniem rozgrzewki, przygotowując w ten sposób aparat mięśniowo – więzadłowy do wzmożonego wysiłku fizycznego. Po wysiłku jest wykonywany w celu przyspieszenia procesów restytucyjnych. Masaż usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, przyspiesza krążenie limfy, a co za tym idzie zwiększa dopływ substancji odżywczych do mięśni, szybciej usuwa zbędne produkty przemiany materii i wspomaga procesy regeneracyjne.
Masaż kosmetyczny stosowany jest w celach profilaktyczno - pielęgnacyjnych, korekcyjnych, regenerujących, mających za zadanie podtrzymanie elastyczności skóry, zapobiegając tym samym, powstawaniu zmarszczek. Pobudza on krążenie limfy, a co za tym idzie, pracę gruczołów, ułatwiając tym samym, przemianę materii i oczyszczenie organizmu z toksyn.
Masaż odchudzający używanych jest w terapiach leczących nadwagę. Stosowane techniki: oklepywanie, uciskanie i ugniatanie, mają za zadanie rozbicie komórek tłuszczowych znajdujących się w tkance podskórnej, umożliwiając szybsze spalenie tłuszczu w organizmie, a co za tym idzie, utratę nadwagi oraz redukcję cellulitu. Masaż odchudzający stosowany jest w okolicach ud, pośladków i bioder, gdzie skutecznie likwiduje zbędną tkankę tłuszczową, wspomagając tym samym, terapię odchudzającą.
Masaż segmentarny jest zabiegiem fizykalnym, składającym się z szeregu chwytów i opracowań, których ściśle określona technika i kolejność wykonywania pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych, a często również przyczyn chorobowych na drodze odruchowej. Znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych.
Masaż relaksacyjny pobudza skórę i mięśnie, zmniejszając ich napięcie, przywraca prawidłowy rytm serca, jak również poprawia krążenie krwi. Do tej formy masażu stosuje się wszelkiego rodzaju aromatyczne zapachy oraz odprężającą muzykę. Spokojny i rytmicznie wykonany masaż niweluje stres oraz związane z nim dolegliwości takie jak: bóle głowy i pleców, jak również zaburzenia koncentracji, depresję, czy też ogólne wycieńczenie organizmu.