Terapia kranio-sakralna (czaszkowo - krzyżowa)


Podstawowym założeniem terapii jest fakt, że ośrodkowy układ nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają rytmicznemu ruchowi i że prawidłowy przebieg tego ruchu jest niezwykle istotny dla ludzkiego życia i zdrowia.

Twórca terapii określił pięć składowych tego mechanizmu:

- ruch struktury czaszki i połączeń pomiędzy 26 kośćmi czaszki,
- rozszerzanie się i kurczenie półkul mózgowych,
- ruch opon mózgowych i kręgosłupowych,
- falowanie płynu mózgowo - rdzeniowego otaczającego mózg i rdzeń kręgowy,
- mimowolny, nieznaczny ruch kości krzyżowej.

Rytmiczne rozszerzanie i kurczenie tego systemu nazwał Sutherland "pierwotnym oddechem". Każde ograniczenie tego ruchu może stać się przyczyną choroby, ponieważ ośrodkowy układ nerwowy reguluje pracę wszystkich organów. Powodem upośledzenia systemu czaszkowo - krzyżowego mogą być trzy rodzaje urazów - fizyczne (wypadki), psychiczne oraz poporodowe.

Przykłady zastosowania terapii czaszkowo - krzyżowej.

Może ona pomóc w następujących problemach:

1. Psychozy, autyzm, kłopoty z koncentracją, zaburzenia osobowości u dzieci i dorosłych, stres,depresja, dysleksja, kłopoty z nauką i koncentracją.
2. Bóle i zawroty głowy, migreny, kłopoty ze wzrokiem i słuchem, nawracające zapalenie uszu u dzieci i dorosłych, zapalenia zatok, napięcia i bóle w stawie skroniowo - żuchwowym, wybicie żuchwy, wady zgryzu.
3. Bóle kręgosłupa i pleców, zapalenie korzonków, rwa kulszowa, skoliozy, bolesne napięcie barków, wszystkie urazy powypadkowe, np. powypadkowy uraz odgięciowy kręgosłupa.
4. Korygowanie wad zgryzu, prostowanie zębów.
5. Działa uspokajająco i poprawia funkcjonowanie organizmu.

Poza tym terapia ta pogłębia oddech u astmatyków, likwiduje niezidentyfikowane bóle brzucha, pomaga w chorobie Meniera, poprawia krążenie, pracę układu limfatycznego i likwiduje urazy poporodowe. Niezwykłe w tej metodzie jest to, że dolegliwości często wyraźnie się zmniejszają, albo nawet ustępują już po pierwszym zabiegu.

WSPÓŁPRACA